

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Temperature Sensor |
| Number of Elements | 1 |
| Core Architecture(core/core processor) | Sigma-Delta |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 100 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 1.6 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 1.6 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Analog, Digital, Single |
| Max Input Voltage | 5 V |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 123 sps |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Resolution | 3 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Configuration | MUX-ADC |
Stock: 30
Distributors
pcbx
Unit Price$6.55118
Ext.Price$6.55118
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.55118 | $6.55118 |
| 10 | $5.11944 | $51.19440 |
| 25 | $4.76155 | $119.03875 |
| 50 | $4.59893 | $229.94650 |
| 100 | $4.44193 | $444.19300 |
| 300 | $4.24468 | $1273.40400 |
| 500 | $4.05619 | $2028.09500 |
| 1000 | $3.87603 | $3876.03000 |
